פורטל הקונסולות הישראלי - xBox.co.il

צ'יפ לקריאת Blu Ray באקס בוקס

תוכן [ הסתר ]

מיליוני משתמשים קיימים היום לקונסולת המשחק של מייקרוסופט, ה-Xbox. אלו גיימרים שנשבעים כי מדובר בקונסולה הטובה ביותר (ויש לכך לא מעט סיבות), אך בדבר אחד הם לא יודעים את נפשם: כונן התקליטורים של הקונסולה. כאן, האקס בוקס בהחלט מציבה אותם בפני בעיה.

כיום, הפורמט המתקדם והנפוץ בעולם של כונני התקליטורים הוא ה-Blu ray, התקן אשר מיוצר על ידי חברות שונות, אך הבעיה היא בזיהויו, לפחות בעיני הציבור, עם חברת סוני. מדוע זו בעיה? משום שסוני היא המתחרה הגדולה ביותר של מייקרוסופט בעולם הקונסולות - היא זו המייצרת את ה-PlayStation הידועה והמצליחה בפני עצמה.

עובדה זו מביאה למצב בו ההתקנים של מייקרוסופט, ברובם, לא כוללים את התקן ה-Blu ray, מה שהביא לכך שהמשתמשים של ה-Xbox נאלצו להסתפק בפורמט אחר וכך לא יכלו ליהנות ממשחקים רבים שיוצאו לפורמט ה-Blu ray בלבד.

כיצד נוצר המצב?

כאמור, כונן ה-Blu ray מזוהה עם סוני ועם קונסולת ה-PlayStation בה הוא מותקן עוד מגרסאותיה הראשונות. במהלך שיש בו היגיון עסקי צרוף, החליטה מקיירוסופט להמר על טכנולוגיה אחרת, ה-DVD-HD, שבזמנו נתפסה כמחליפה או כמתחרה הגדולה של ה-Blu ray. בכך קיוותה מייקרוסופט להעניק 'קונטרה' למוצרים של סוני בתחום הקונסולות ולהציע למשתמשיה טכנולוגיה משופרת.

לא נעסוק כאן בשאלה לגבי טיב הטכנולוגיה, אלא בעובדות: לצערה של מייקרוסופט, ההימור לא הצליח ברמה שקיוותה. ה-Blu ray המשיך להיות אחת הפלטפורמות המצליחות והמבוקשות ביותר לקריאת דיסקים, ואילו ה-DVD-HD נותר מאחור. כך, למעשה, הגענו למצב בו משתמשי ה-Xbox מחפשים כל דרך לעקוף את הכונן.

צ'יפים שונים מנסים לעשות סדר...

כידוע, משתמשים רבים של מחשבים ושל קונסולות משחקים, מחפשים דרכים שונות לחסוך בכסף ולהעתיק משחקים במקום לקנות אותם. הבעיה היא, שיצרניות הקונסולות נאבקות בניסיונות הללו ומנסות לחסום כל אפשרות לעשות זאת. ב-PS3 לדוגמא, לא ניתן לקרוא דיסקים צרובים עד היום.

לעומת זאת, ל-Xbox בהחלט יוצרו מספר פריצות כאלו, צ'יפים אם תרצו, שמאפשרים קריאה של דיסקים צרובים. אבל, רוב הצ'יפים הללו מאפשרים רק לקרוא דיסקים צרובים מסוג DVD-HD ולא את כל סוגי הדיסקים.

כיצד יוכלו משתמשי האקס בוקס לעקוף גם את הבעיה הזו ולאפשר לקונסולה לקרוא למעשה כל פורמט? כאן, במקום השינוי של כונן הדיסקים בלבד, יש צורך במניפולציה על החומרה של הקונסולה. וזה כבר קשה יותר.

עם השנים, נוצרו כמה דרכים לפתרון העניין. כך, כיום ישנו את צ'יפ הג'אספר, אשר במקורו נועד להתגבר על תקלת 'טבעת המוות האדומה', אך יש בו גם כדי לשנות את חומרת הקונסולה, ובעזרת תוספים אחרים להתגבר גם על בעיית קריאת ה-Blu ray. פריצה שעושה זאת הכי טוב היא ה-jtag, אשר למעשה מאפשרת לקרוא כל מדיה שהיא, החל מ-USB והארד דיסק חיצוני ועד תקליטורי Blu ray. כך, אפשר סוף סוף להתגבר על הקושי.

והרי החדשות: יש תקווה חדשה

אחרי כל זה, חשוב לזכור - עבור מי שמתייאש - כי ישנו פיתרון עדכני עבור משתמשי ה-Xbox: הגרסה החדשה של הקונסולה, ה-Xbox One, כוללת באופן מובנה את כונן ה-Blu ray. ככל הנראה מייקרוסופט השכילה להקשיב למשתמשים שלה בסופו של דבר, והבינה שכך הקונסולה יכולה להפוך פופולארית עוד יותר.

מי שיקנה את ה-One, לא יצטרך יותר להתקין צ'יפים או לבצע 'עקיפה' של הכונן הקיים. הקונסולות החדשות של מייקרוסופט כוללות את הבלו ריי כבר בעת קנייתן, וכך מיישרות קו עם העולם כולו. עבור משתמשי ה-Xbox המסורתיים, זו בשורה נפלאה שיכולה לשנות עבורם את התמונה כולה.