פורטל הקונסולות הישראלי - xBox.co.il

Xbox

תוכן [ הסתר ]

בתחילת שנות ה-2000, חל שינוי מהותי בפעילותה של ענקית הטכנולוגיה מייקרוסופט. החברה, שעד אז הייתה מזוהה בעיקר עם מערכת ההפעלה המובילה בשוק המחשבים, Windows, החלה להיכנס לתחום מסקרן לא פחות – התחום של קונסולות המשחק, וזאת בדמותו של ה-Xbox.

יציאת הדגם הראשון של ה-Xbox לשוק, בשלהי שנת 2001, סיקרנה אינספור גיימרים בעולם כולו. כיום, כמעט עשור וחצי לאחר מכן, ניתן להצביע על דבר אחד: מוצרי ה-Xbox זוכים להצלחה אדירה, ולוקחים את עולם קונסולות המשחק מספר צעדים קדימה לפחות.

ההתחלה של Xbox

במידה לא מבוטלת, מבוססת קונסולת המשחקים של מייקרוסופט על מחשב אישי, צעד שנועד לאפשר לה להיכנס לשוק בהקדם האפשרי, ולהציע חומרה מתקדמת במיוחד. הדגם הראשון של ה-Xbox, שהיה מבוסס אף הוא על הרעיון הזה, כלל בתוכו מעבד אינטל Celeron 733 מגה הרץ, כרטיס מסך של Nvidia, כונן קשיח בנפח של שמונה או עשרה ג'יגה בייט (בהתאם לדגם הספציפי), כרטיס רשת במהירות 10/100 מגה בייט וכונן DVD.

המכשיר מכר עד כה כ-24 מיליון יחידות, מספר מרשים בכל קנה מידה, אך כזה שלא הצליח להאפיל על נתוני המכירות של המתחרה הגדול, סוני פלייסטיישן. צעד שכזה גרם למייקרוסופט להחליט על השקה מוקדמת של הדגם הבא, והוא Xbox 360.

Xbox 360: מאפיינים עיקריים

Xbox 360 הושק ב-2005, ונועד לשפר את הדגם הקודם בעשרות מונים. מסקירת המפרט הטכני שלו, נראה שהוא בהחלט עשה זאת: המעבד, תוצרת IBM, הוא חזק במיוחד, שעה שהוא כולל שלוש ליבות סימטריות, כל אחת פועלת במהירות של 3.2 ג'יגה הרץ. המעבד הגרפי, תוצרת ATI, נחשב לאחד המתקדמים שיצאו בשוק (500 מגה הרץ), והזיכרון הפנימי של המכשיר עומד על 512 מגה בייט. ההצלחה של המכשיר נחשבת לפשוט אדירה, עם 80 מיליון יחידות שנמכרו בעולם כולו (נכון לחודש אוקטובר, 2013).

מכשיר Xbox 360 הגיע בשתי גרסאות עיקריות: גרסת Core (מכילה קונסולה ושלט חוטי בלבד) וגרסת Premium, המגיעה עם קונסולה, דיסק קשיח בנפח 20 ג'יגה בייט, שלט אלחוטי, אוזניות לשיחות קוליות ועוד. בשנים שחלפו מאז, יצאו מספר גרסאות המשך של ה-Xbox 360, תחת השמות Xbox 360 Elite, Xbox 360 Slim ו-Xbox 360 E.

Xbox One

בשלהי 2013, הושק במדינות רבות ברחבי העולם הדור הנוכחי של מכשירי ה-Xbox, העונה לשם Xbox One. כפי שניתן להסיק משמו, דגש חשוב בפיתוח היה מושם על הפיכת קונסולת המשחק למערכת בידורית במלוא מובן המילה, שתכלול בתוכה את כל מה שאפשר להעלות על הדעת.

קונסולה זו כוללת שבב מאוחד של AMD, המהווה שילוב בין כרטיס גרפי לבין מעבד. הזיכרון הוא זיכרון DDR3 של שמונה ג'יגה בייט, הקונסולה מגיעה עם כונן Blue-Ray מובנה והמכשיר מציע שלל אפשרויות מתקדמות אחרות: שליטה קולית, תמיכה באינטרנט וברשתות חברתיות (באמצעות Xbox Live, כפי שנראה בהמשך), ארבעה מנועי רטט חדשיים, ג'ויסטיק משודרג ועוד. המכשיר יגיע לישראל באופן רשמי בחודש ספטמבר 2014, במסגרת הגל השני של ההשקות בעולם.

פיתוחים חשובים אחרים

הפעילות של מייקרוסופט בתחום קונסולות המשחק לא מסתכמת רק בדגמים שהוזכרו, איכותיים ככל שיהיו. מוצר חשוב נוסף שהיא מציעה הוא Kinect, שיצא לשוק בשנת 2010. זהו למעשה בקר משחק מבוסס חיישנים אופטיים מסוגים שונים, המזהים את תנועתו, הבעות פניו ואפילו קולו של השחקן. כתוצאה, הוא יכול לשחק באינספור משחקים באמצעות גופו בלבד, מבלי שנדרש שלט או בקרים אחרים.

את הסקירה שלנו אנחנו ממשיכים עם Xbox Live, שירות אשר יכולים משתמשי ה-Xbox השונים להירשם אליו באופן שנתי או לתקופה של שלושה חודשים (בתשלום). Xbox Live מאפשר משחקי רשת אל מול שחקנים בעולם כולו, וכן רכישה של תכנים מכל סוג: החל ממשחקי Premium ושדרוגים למשחקים, דרך סדרות טלוויזיה וסרטים ועד לשירים. החל משנת 2012, יכולים גם משתמשים בישראל להירשם לשירות, באמצעות כרטיס אשראי.