פורטל הקונסולות הישראלי - xBox.co.il

Xbox 360 Controller

תוכן [ הסתר ]

כשמדברים על כל קונסולת משחק, חייבים להתייחס לבקר השליטה בה, הידוע גם בשם "שלט", או "ג'ויסטיק" (באנגלית: Controller). במקרה של Xbox 360, אותו מכשיר פופולארי מבית מייקרוסופט, דומה שמגוון האפשרויות שהשלט מעניק למשתמשים רחב בכל קנה מידה. אנחנו נתייחס כאן למאפיינים העיקריים של אמצעי שליטה זה, דגמיו השונים והשדרוגים שניתן להוסיף אליו.

קווים לדמותו של ה-Controller

ה-Controller ל-Xbox 360 הוצג לראשונה בתערוכת E3 ב-2005. מבחינה עיצובית, הוא מבוסס על מאפיינים דומים רבים לאלה של ה-Controller S, בקר השליטה של הדור הראשון של ה-Xbox: הצורה שלו "חללית", והמראה מאד מרשים. עם זאת, בחינה מדוקדקת מראה מספר שינויים עיצוביים ביחס לגרסה הקודמת. ראשית, מיקומם של כפתורי ה-Back וה-Start שונה, והוא כעת מרכזי הרבה יותר בג'ויסטיק. שני כפתורים שהיו ב-Controller S, הכפתור הלבן והשחור, הוחלפו בשני כפתורים הנמצאים על גבי ה"הדקים" שבאחורי הג'ויסטיק.

בעיקרו של דבר, כולל השלט 11 כפתורים דיגיטליים, שני הדקים אנלוגיים, שני סטיקים אנלוגיים ואת ה-D-Pad, אותו אמצעי שליטה בארבע כיוונים, המאפשר לרוב תזוזה של הדמות במשחק. באופן מפורט יותר, מדובר על הכפתורים הבאים:

  • ארבעה כפתורי פעולה – A (ירוק), B (אדום), X (כחול) ו-Y (גוון ענבר).
  • סטיק אנלוגי ימני, הנמצא בחלק הימני התחתון של בקר השליטה.
  • סטיק אנלוגי שמאלי, הנמצא בחלק השמאלי העליון של בקר השליטה.
  • D-PAD דיגיטלי – ממוקם בקצה השמאלי התחתון של בקר השליטה.
  • שני הדקים אנלוגיים, הממוקמים מעל לשלט, בשני הכיוונים.
  • כפתורי Start, Back ו-Guide הנמצאים במרכז בקר השליטה. כפתור ה-Guide (מופיע בצורת סמל ה-Xbox) מאפשר להחליף בין הקונסולה לשלט, וכן גישה לתפריט ההדרכה.

השלט החדש של ה-Xbox 360 מציע מספר חיבורים חדשים. בחזית, נמצא מחבר 2.5 מילימטרים, אליו ניתן לחבר את ה-Headset – זוג אוזניות המחובר למיקרופון ומאפשר תקשורת עם שחקנים אחרים במהלך משחק רשת. מחבר חשוב נוסף מאפשר לחבר תוספים שונים, ובכלל זה ה-Chatpad.

חוטי, או אלחוטי?

בקר השליטה של Xbox360 מגיע הן בגרסה חוטית והן בגרסה אלחוטית – את שתיהן ניתן לחבר למחשב, אם כי במקרה של השלט האלחוטי יש צורך ברכישת מתאם ייעודי (Wireless Gaming Reciever). השלט האלחוטי, בהמשך לכך, מופעל באמצעות סוללות סטנדרטיות (AA), כאשר עומדת גם האפשרות לרכוש חבילת סוללות נטענות. יש לציין שהודות למשוב רטט, התרוקנות סוללות השלט נעשית בקצב מינימלי.

באמצעות הבקר האלחוטי, בהמשך לכך, ניתן לשחק בכל מקום ברחבי החדר, כל עוד שומרים על מרחק – מרשים לכל הדעות – של כעשרה מטרים ממכשיר ה-Xbox עצמו. ככלל, השלט האלחוטי נחשב בעיני רבים לעדיף, ולו מכיוון שהוא מאפשר משחק "חופשי" מכבלים, תרתי משמע, ושעות ארוכות של משחק מבלי שהגוף יתעייף.

מגוון צבעים ועיצובים

את העיצוב הבסיסי של ה-Xbox 360 Controller כבר הזכרנו. בכל הנוגע לצבעים, הרי שהדגם החוטי מגיע בגוונים שחור (הגוון המקובל ביותר) או לבן. השלטים האלחוטיים, לעומת זאת, מגיעים במבחר צבעים נוספים, ובכלל זה:

  • כחול כהה – נמכרים בארצות הברית בלבד. שוחררו באוקטובר 2007.
  • כחול בהיר – נמכרים באירופה וביפן. שוחחרו אף הם באוקטובר 2007.
  • ורוד – שוחחרו באותו תאריך, ונמכרים במגוון מקומות בעולם.

בנוסף לגוונים האלה, הוציאה מייקרוסופט לשוק מספר דגמי שלטים במהדורה מוגבלת, עם עיצובים מיוחדים פי כמה. בין השאר, מדובר כאן על שלטים בגוון ירוק או אדום (כולל שינוי בצורת הכפתורים והמקשים), שלטים ב"עיצוב דרקון" או אפילו כאלה שהעיצוב שלהם הוא "רדיואקטיבי".

תוספים לשלטים

במהלך השנים, פותחו גם מספר תוספים מעניינים עבור שלטי ה-Xbox 360. ה-Chatpad, אותו הזכרנו מעלה, מחובר לשלט, וכולל מקלדת קטנה באמצעותה ניתן לשלוח הודעות צ'ט. משחקים פופולאריים שונים, דוגמת Gears of War 3, Star Wars C-3PO אוTomb Riader , הציעו תוספות ייחודיות המותקנות על ידי השלטים, כל אחת מהן מותאמת היטב למשחק הספציפי.